top of page

Çocuklarda Uçuş Korkusu

Çocuklarda Uçuş Korkusu Aerophobia, uçuş korkusu olarak tanımlanmaktadır. Kadınları erkeklerden daha çok etkileyen fobi türüdür. Bu korkusu olan kişiler bu durumdan utandıkları için pek bahsetmezler. Ancak uçuş fobisi de diğer fobiler gibi kişinin kaygı seviyesini artırabilir, işlevselliğinin azalmasına sebep olur bu da beraberinde depresyonu getirebilir.

 

Nedenleri

 

Uçuş korkusu çocuklarda sıklıkla görülmese de bazı çocuklar uçmaya karşı aşırı kaygı geliştirirler. Buna sebep olan şey, uçuş hakkında pek de fazla bilgi sahibi olmamaları olabilir. Bunun dışında çocukların uçuş korkusu geliştirmelerinin sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

 

- En belirgin neden, bu korku davranışını ebeveynlerinden öğrenmiş olmalarıdır. Ebeveyn ya da bakım veren kişinin uçmaya karşı kaygısı ve bu konudaki korkusu kolaylıkla çocuklara geçer. Çocuklar uçmaktan neden korktuğunu anlayamamalarına ve bunu ifade edememelerine rağmen uçuşla ilgili kaygı geliştirmeye devam ederler ve bu davranışın “normal” olduğuna inanırlar.

 

- Uçuş, çocuğun hayatının bir parçası ise ebeveyn ya da birlikte seyahat eden kişilerin duygu ve tepkileri çocuğu büyük oranda etkileyecektir. Ebeveynler uçuşla ilgili duygularını ya da kaygılarına çocuğa iyi bir şekilde ifade edemezlerse, uçuş deneyimi çocuk için sıkıntı verici bir şeye dönüşebilir. Ebeveynler uçuş korkularıyla baş edebilmek için tedavi yolu bulmalılar. Aynı yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da hafızalarında uçmayla ilgili travma yaratan geçmiş deneyimleri olabilir. Elbette yaşı çok küçük çocuklar bu travmayı bütün ayrıntılarıyla hatırlayamazlar ancak uçuş ve anksiyete arasında negatif bir ilişki kuracaklardır. Zaman ilerledikçe bu tam hatırlanamayan anıları yanlış bir şekilde zihninde canlandırır ve gerçek bir olay gibi hatırlamaya başlar bu da uçuş korkusunu tetikler.

 

- Medya ve film sektörü uçakları ve uçmayı sürekli bir tehlike objesi olarak sunuyor. Bu tür koşullandırmalar, kişideki uçuş korkusunun artmasına neden oluyor. Yolculuğa çıkmadan önce sıraya girip kuyruklarda beklemek, formalite gereği birçok işlemlerden geçmek, uçak hareket etmeden önce koltukta uzun süre beklemek aerofobinin diğer nedenleri arasında bulunuyor.

 

Çocuklar uçmayı reddederek sizin tatil planınızı suya düşürebilirler. Peki, böyle bir durumda siz ne yapacaksınız? Böyle bir durumda yapılacak ilk şey, çocuğun uçuş korkusunu anlamaya çalışmak ve bu konuyla ilgili onunla konuşmaktır. Temel olarak uçuş işleminin nasıl gerçekleştiğini ona basit bir dille anlatın. Bu aşamada görsel materyallerden de yararlanabilirsiniz. Yolculuk esnasında ona kaygısını azaltacak şeyleri önerebilirsiniz. Müzik dinleyebilir ya da film izleyebilir. Böylece binlerce fit yüksekte olduğunu düşünmez.

 

Uzm.Psk. Hatice Oral Şen
Kaynak: www.fearfreeflying.co.uk

bottom of page